קצת עלינו

101  brand jeans נולד מתוך אהבת הדנים והייצור המקומי.
המותג הוא מותג משפחתי שמנוהל על ידי תומר זהבי ויעל ליבוביץ. 

כל הדגמים שלנו מעוצבים ומיוצרים בישראל עם המון מחשבה על הלקוחות שלנו - מי הן ומה הן אוהבות ללבוש.  בגלל שאנחנו מייצרים הכל כאן אנחנו לוקחים בחשבון את הגוף המזרח תיכוני כדי שהדגמים יתאימו בדיוק ללקוחה שלנו. אנחנו אוהבים לייצר  דגמים קלאסיים שישארו איתך שנים וגם את הטרנדים העכשווים. 

אנחנו מאמינים שבייצור מקומי יש הרבה יתרונות - אנחנו מכירים כל אחד שעובד איתנו על הדגם. זה מתחיל ממי תפר את החגורה , מי כיבס את הסחורה ועד למי שם את הכפתור.
 
אנחנו יכולים לענות על הצרכים של הלקוחות שלנו ובלי לייצר כמויות גדולות שיכולות לפגוע בסביבה שלנו ובבעלי החיים ובגלל זה כל הדגמים שלנו הם עם התקן ויגן פרנדלי. 

המוטו שלנו הוא your jeans your way כי אנחנו מאמינים שלכל אחת יש את הסגנון והסטייל היחודי לה ובאמצעות הבגדים שלנו כל אחת יכולה להרגיש איתם בנוח בסטייל ופשוט יפיפיה. 

 

101 BRAND JEANS

was born from the love of denim and the local textile industry
The brand is a family brand managed by Tomer Zahavi and Yael Leibovitz.

All of our items are designed and manufactured in Israel with a lot of thought about our customers - who they are and what they like to wear. Because we make everything here we take into account the Middle Eastern body so that our clothes will fit our customer unique and beautiful shape. 

We like to produce classic DENIM that will stay with you for years and also the current trends.

We believe that local production has many advantages - we know everyone who works with us on the items. It starts from who sewed the belt, who washed the sample to who put the button in the lest stop. We can meet the needs of our customers without producing large quantities that could harm our 

environment and the animals and that is why all our items are vegan friendly

Our motto is your jeans your way because we believe that everyone has their own unique style and through our clothes everyone can feel comfortable, in style and simply beautiful.